سنگهای سیستم ادراری
درد ناشی از سنگ های سیستم ادراری یکی از شدیدترین دردهایی است که یک فرد ممکن است تجربه نماید. در برخی موارد علت ایجاد سنگ نقص های ژنتیکی است اما در بسیاری موارد رژیم غذایی در ایجاد سنگ کلیه یا مثانه و بزرگتر شدن آن نقش دارد.
سنگ کلیه در مردان و به ویژه بین دهه چهارم تا ششم زندگی شیوع بالاتری دارد.
به این افراد توصیه می شود آب و مایعات بیشتری بنوشند تا حداقل دو تا سه لیتر ادرار در شبانه روز تولید گردد. نمک به غذای سفره یا میوه ها اضافه نکنند و همچنین از مصرف بیش از حد کاکائو، آجیل، نوشابه، چای غلیظ و برخی منابع غذایی سرشار از اگزالات که می توانند شانس تولید سنگ را افزایش دهند، نیز پرهیز نمایند. مصرف گوشت و پروتئین باید کاهش یابد. لبنیات به میزان معمول و نیاز روزانه توصیه می شود و نباید مصرف آن را قطع کرد.
درمان سنگ ها بستگی به محل آنها (کلیه، حالب، مثانه یا مجرا) دارد. ممکن است با درمان دارویی دفع سنگ یا حل شدن آن انجام شود یا نیاز به انجام سنگ شکنی با روش های برون اندامی یا درون اندامی باشد. در موارد سنگ های بزرگتر که امکان سنگ شکن فراهم نباشد، از عمل جراحی کمک گرفته می شود. امروزه عمل PCNL با سوراخ کردن از راه پوست و ایجاد یک مسیر باریک از پوست تا کلیه و خارج کردن سنگ ها انجام می گردد.