انزال رو به عقب یا پس گرد (Retrograde Ejaculation): همان گونه که پیش از این اشاره شد، در یک فرد نرمال هنگام انزال، گردن (خروجی) مثانه بسته می شود، تا مایع منی به داخل مثانه نریزد و توسط عضلات اطراف مجرا به سمت نوک آلت هدایت شود. اگر بنا بر عللی که در ادامه ذکر می گردد، فرایند بسته شدن گردن مثانه رخ ندهد، انزال رو به عقب اتفاق می افتد. در چنین شرایطی فرد احساس داشتن انزال و ارگاسم را دارد، اما مایع منی از او خارج نمی گردد. البته اگر بلافاصله پس از انزال ادرار کند، می تواند لخته های شیری رنگ مایع منی را در ادرار ببیند. در غیر این صورت با انجام آزمایش بررسی ادرار پس از انزال، می توان اسپرم ها را در نمونه ادرار دید.
انزال رو به عقب خطری برای فرد ندارد، اما می تواند منجر به ناباروری گردد. برای درمان ناباروری می توان از اسپرم شستشو داده شده با روش های آزمایشگاهی یا گرفتن اسپرم از بیضه ها با سوزن، اقدام به روش های کمک باروری (ICSI) نمود.
شایع ترین علل انزال رو به عقب عبارتند از: نارسایی گردن مثانه به علت اختلالات عصبی (مانند بیماری های نخاعی یا اعصاب محیطی یا MS) ، جراحی های گردن مثانه یا پروستات، جراحی های برداشتن غدد لنفاوی شکمی (معمولا در برخی انواع سرطان بیضه انجام می گردد) ، مصرف برخی داروها مانند داروهای درمان بزرگی پروستات (تامسولوسین یا ترازوسین) یا داروهای ضد افسردگی (فلوکستین)، دیابت (به ویژه در موارد طولانی مدت وکنترل نشده) ، تنگی مجرا و … .
پس از تعیین علت احتمالی درمان آغاز می گردد، در مواردی که دارو عامل این مشکل می باشد، باید دارو قطع یا تعویض گردد. در مواردی مانند دیابت و بیماری های خفیف عصبی، مصرف برخی داروهای منقبض کننده گردن مثانه با نظر پزشک می تواند باعث خارج شدن مایع منی گردد. در مواردی که اختلال آناتومیک وجود دارد (مانند جراحی های گردن مثانه و پروستات) ، معمولا به درمان دارویی پاسخی داده نمی شود.