انزال زودرس- تعریف و علل
انزال زودرس از شایع ترین اختلالات جنسی در مرد ان است و شیوع حدود 29 درصد دارد. تعریف انزال زودرس (Premature Ejaculation) در مردان هنوز مورد بحث است، اما معمولا در رفرنس های مختلف به اشکال زیر تعریف میگردد:
– انزال با حداقل تحریک و بلافاصله قبل یا اندکی پس از دخول و قبل از آن که خود فرد تمایل داشته باشد.
– ناتوانی در به تاخیر انداختن انزال قبل از نزدیکی یا حین 15ثانیه پس از تماس
– رخ دادن انزال قبل از ایجاد نعوظ کافی برای نزدیکی
– ناتوانی در به تاخیر انداختن انزال تا یک دقیقه
– ناتوانی در به تاخیر انداختن انزال تا دو دقیقه (تعریف پذیرفته شده تر)
موارد استثنا: انزال زودرس ناشی از مصرف الکل، مواد یا داروها، یا قرار گرفتن در موقعیت با تحریک زیاد (مانند شریک جنسی جدید) یا تعداد کم دفعات فعالیت جنسی، از این تعاریف استثنا می گردند. جانسون و مسترز معتقدند اگر مردی قادر نباشد در 50 درصد موارد تا رسیدن شریک جنسی خود به ارگاسم، انزال را به تعویق اندازد، دچار انزال زودرس است.
در برخی شرایط انزال زودرس در موقعیت خاص یا با یک شریک جنسی خاص رخ می دهد. گاهی این مشکل با اختلالات نعوظ نیز همراه می باشد، بنا براین در شرح حال بیمار این نکات باید مورد توجه قرار گیرد.
علل شایع
1) علل عاطفی-روانی: اضطراب، اولین تجارب جنسی، تعداد کم دفعات فعالیت جنسی، تکنیک های ضعیف کنترل انزال و …
2) علل جسمی: حساسیت زیاد آلت، تحریک پذیری بالای رفلکس عصبی انزال، اختلالات غدد درون ریز، زمینه و استعداد ژنتیکی و …
انزال زودرس می تواند باعث ایجاد استرس یا تعارض بین زن و مرد گردد و بنا براین از اهمیت زیادی برخوردار است. بسیاری از اختلافات میان همسران ریشه در مسائل جنسی مانند انزال زودرس دارند و این نشان دهنده نیاز به مراجعه زود هنگام جهت درمان و پیشگیری از ایجاد عواقب آن دارد.
در حال حاضر درمان های بسیاری برای این مشکل وجود دارد که بسیاری از آنها داروهای تجاری بوده و مورد تایید مجامع علمی نمی باشند.
داروهای مورد استفاده در انزال زودرس به دو دسته کلی داروهای بیحس کننده موضعی و داروهای خوراکی تقسیم می شوند که با توجه به شرایط و شرح حال بیمار برای وی تجویز می گردد.
داروهای بیحس کننده موضعی مانند ژل لیدوکایین، چند دقیقه قبل از نزدیکی روی آلت مالیده می شوند. می توان برای افزایش اثر آنها، از کاندوم نیز استفاده نمود. از معایب این روش می توان به کاهش حس آلت و لذت رابطه اشاره نمود. داروهای خوراکی مورد استفاده نیز، معمولا از گروه داروهای ضد افسردگی می باشند و به صورت تک دارویی و با دوز کم آغاز و با پایش پاسخ درمانی به تدریج دوز آنها افزایش یا داروی دیگری نیز افزوده می شود. همچنین می توان از برخی تکنیک ها مانند start-stop یا squeeze کمک گرفت، که در این روش ها، تمرین هایی به خود فرد و شریک جنسی وی، برای افزایش زمان انزال آموزش داده می شود.
انزال زودرس اقایان
وقتی اضطراب انزال زودرس می آورد
یکی از دلایل شایع مراجعه مردان به کلینیک های روانی جنسی، واکنش های اضطرابی افراد نسبت به اختلالات جنسی تجربه شده است. بسیاری از عواملی که منجر به اختلال نعوظ می شوند، در بروز انزال زودرس نیز موثرند. اما یک نکته مشترک در افرادی که هر کدام از دو اختلال گفته شده را تجربه می کنند، پدیده ای است که ما به آن دیده بانی می گوییم.
مرد جوانی را تصور کنید که از ابتدای ازدواج دچار انزال زودرس بوده است و سعی کرده با درمان های خانگی این مشکل را برطرف کند و آنقدر شرم و حیا دارد، که نمی تواند به پزشک مراجعه کند و معاینه شود. بنابراین درمان های کاربردی را هم دریافت نکرده است. مرد دیگری را تصور کنید که مبتلا به اختلال نعوظ است و با جستجو در اینترنت مقاله ای رامی خواند که در آن نوشته شده که اگر مردی در رابطه با همسرش موفق به دخول و رابطه زناشویی عمیق نشود، برای همیشه ناتوانی جنسی پیدا خواهد کرد.
واکنش اولیه هر دو مرد، تلاش بیشتر با استفاده از انواع درمان‌هایی است که فکر می کنند، موثر است. مثلا استفاده از اسپری های بی حس کننده در موارد انزال زودرس و یا تکنیک های پرت کردن حواس در حین زناشویی، مردی که دچار اختلال نعوظ است هم از داروهایی که در برنامه های ماهواره ای تبلیغ می‌شود، برای بهتر شدن عملکرد جنسی استفاده می کند اما هردو در تلاش های مکررشان شکست می خورند. چرا؟
تکرار تلاش‌ها به مرور زمان فرد را دچار اضطراب عملکردی می کند. درست مانند دانش آموزی که می خواهد در برابر معلمش به سوالات امتحان شفاهی پاسخ دهد و دست و پایش را گم می کند. تصور وارد شدن به رختخواب و انجام کاری که حالا به نظر می رسد فرد در انجام آن چندان موفق نیست، باعث می شود این کار، کار بزرگ و سنگینی به نظرش بیاید و با بهانه تراشی از آن شانه خالی کند، روابط را به تاخیر بیندازد و به بهانه خستگی، زودتر از همسرش بخوابد.
این پدیده را دیده بانی می گویند، که پدیده ای کاملا روانی است، درست مثل این که شما از بیرون خودتان را نگاه می کنید و دانش آموزی را می بینید که در هنگام امتحان دادن بازهم شکست خواهد خورد، تکرار شکست‌ها در رابطه موجب اجتناب و پرهیز شما از رابطه و تشدید این وضعیت و حساسیت بیشتر شما در هر تماس خواهد شد به نحوی که حتی با قرار گرفتن در موقعیت روابط زناشویی دچار اختلال نعوظ و یا انزال زودرس خواهید شد.
این سیکل معیوب شکست، تردید و نگرانی، تصور و مشاهده خود به عنوان فردی که حتی اگر وارد رابطه زناشویی شود، بازهم شکست خواهد خورد، موجب شانه خالی کردن و تکرار تلاش های گهگاه و شکست های متوالی خواهد شد. پس از مدتی وضع بدتر می شود و کلا از رابطه زناشویی و هرچه یادآور این موضوع است اجتناب می کنید و در نهایت مشکلاتی را در روابط روزانه با همسرتان تجربه می کنید.
حالا درست یادتان نمی آید کی واقعا رابطه خوبی با همسرتان داشته‌اید؟ همه موفقیت‌ها مربوط به گذشته است، در زندگی روزانه و شخصی هم احساس می کنید اعتماد به نفس کافی ندارید، دیگر ریسک پذیر نیستید و همسرتان هم که قبلا سکوت کرده بود حالا موضوع را گهگاه به شما یادآوری می کند و آرامش را از شما می گیرد. حالا شما دلتان می خواهد به او بفهمانید مردی قوی هستید و می توانید اما نمی خواهید …
واکنش همسر:
عجیب نیست اگر همسران مردانی که دچار انزال زودرس می شوند، رضایت کمتری از روابط زناشویی شان گزارش کنند. معمولا با طولانی شدن زمان این مشکل، روابط همسران بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد. مطالعات نشان می دهد که زنانی که همسرانشان دچار انزال زودرس هستند از مشکلات جنسی و زناشویی بیشتری رنج می برند، عدم بر انگیختگی و خشکی واژن و نرسیدن به ارگاسم از مشکلات شایع این خانم هاست.
مطالعات نشان می دهد که زنانی که همسرشان مبتلا به انزال زودرس هستند، ابتدا از یادآوری موضوع در گفتگوهای روزانه پرهیز می کنند، زیرا می ترسند به احساسات همسرشان خدشه ای وارد کنند و یا موجب شوند که او احساس ناتوانی بیشتری را تجربه کند. سکوت و عدم بیان موضوع و نگفتن آنچه زن را آزار می دهد، اغلب در طولانی مدت بر روابط روزانه او با همسرش اثر گذاشته و موجب دوری او از همسرش می شود.
اما در بعضی مواقع زن، بی اختیار واکنش‌هایی را نشان می دهد که توسط مرد به عنوان تاییدی بر ناتوانی او در روابط جنسی تعبیر می شود و به همین دلیل از درگیر شدن در روابط جنسی و پیشنهاد رابطه زناشویی خودداری می کند. مثلا وقتی همسرش در مورد مسائل مردانه و مردانگی صحبت می کند، شانه بالا می اندازد و با پرسشگری به او نگاهی می کند.
با گذشت زمان، زن درون خود دچار احساسات منفی نسبت به همسرش می شود و نمی تواند بیش از این خشم و ناراحتی خود را از او که کلا از روابط زناشویی اجتناب می کند، پنهان کند و واکنش‌هایی را نشان می دهد، مثلا در گفتگوهای روزانه با طعنه و کنایه موضوع را یادآوری می کند و یا در طی دعواهایی که ظاهرا ربطی به موضوع زناشویی ندارد، موضوع عدم توانایی مرد و یا بی علاقه بودن او به روابط زناشویی را یادآوری می کند. این یادآوری‌ها، موجب پرهیز بیشتر مرد از موقعیت های زناشویی و احساس ناتوانی بیشتر او می شود و بر روابط دو نفره تاثیری بسیار منفی می گذارد و می تواند موجب بروز مشکلات ارتباطی شود.
یافته های تحقیقات نشان دهنده آن است که زنانی که همسرانشان مبتلا به اختلال نعوظ هستند، معمولا خودشان را سرزنش می کنند، زیرا فکر می کنند به اندازه کافی برای همسرشان جذاب نیستند و یا عملکرد زناشویی خوبی ندارند. در حالی که همسران مردانی که دچار انزال زودرس هستند، شوهرشان را برای این مساله سرزنش می کنند. با گذشت زمان یادآوری موضوع موجب خشم و عصبانیت مرد شده و او از هر گونه فعالیتی که منجر به بروز تجربه منفی اختلال نعوظ و یا انزال زودرس شود، امتناع می کند و یا به دنبال درمانی می گردد تا فقط از سرزنش های همسرش خلاص شود. در این مرحله درمان های سکس تراپی به همراه درمان های دارویی بسیار موثرند. همکاری زن و درک او از پدیده” دیده بانی” می تواند به کاهش علایم مرد در طول زمان کمک کرده و روابط زناشویی را بهبود بخشد.

آیا این مشکل قابل درمان است؟
صبر داشته باشید و امیدوار باشید، این وضعیت کاملا قابل درمان است مدتی از نزدیکی بپرهیزید و بتدریج از معاشقه شروع کنید و به همسرتان نزدیک شوید. نگران از دست رفتن ازدواج و همسرتان نباشید .در صورتی که از او بخواهید وضعیت شما را درک کند و واکنش های ملایم تری نشان دهد به تدریج اضطراب شما کاهش خواهد یافت .
استفاده از تمرین های شروع – توقف برای انزال زودرس توسط خود و همسرتان می تواند بسیار کمک کننده باشد. در اختلال نعوظ نیز استفاده از داروهایی که نعوظ شما را به مدت طولانی تری نگه می دارد و فوریتی برای رابطه زناشویی ایجاد نمی کند، همزمان با روشهای سکس تراپی بسیار موثر خواهد بود. مشاوره با یک سکس تراپیست ماهر در این زمینه بسیار کمک کننده خواهد بود.